środa, 29 marca, 2023

Jakie są rodzaje kursów bukmacherskich?

Kurs to liczbowy mnożnik wyrażający prawdopodobieństwo wystąpienia określonego zdarzenia w zawodach sportowych i uwzględniający marżę bukmachera. Kursy dają graczowi pojęcie o potencjalnej wygranej zakładu. Aby porównać kursy różnych bukmacherów, zalecamy sprawdzić stronę youthempowered.pl, która gromadzi najaktualniejsze informacje o wiarygodnych operatorach hazardowych.

Rodzaje kursów

Na całym świecie kursy są różne. Dla niektórych graczy jest to czasem kompletne zaskoczenie, gdy patrząc na linię, widzą kursy, których nie rozumieją. Wraz z szybkim rozwojem rynku bukmacherskiego, większość z nich oferuje graczowi możliwość wyboru rodzaju kursów, które chce zobaczyć w swojej linii. Lepiej jednak sprawdzić te informacje dla ogólnego rozwoju. 

Jak wiadomo, przodkowie współczesnych bukmacherów od wieków działali z powodzeniem praktycznie na każdym kontynencie, dlatego dziś istnieje tak wiele sposobów prezentowania kursów. Oto wszystkie istniejące rodzaje kursów:

  1. Europejskie.
  2. Brytyjskie.
  3. Amerykańskie.
  4. Hongkong.
  5. Indonezyjskie.
  6. Malezyjskie.

Do każdego kursu firma bukmacherska dolicza marżę — zysk, jaki osiągnie na każdym wyniku zdarzenia. Bez marży bukmacherzy zbankrutowaliby lub przestali istnieć, ponieważ główną zasadą bukmachera jest to, aby zawsze być na plusie.

Im niższy kurs, tym większe szanse tej drużyny (według bukmachera) na zwycięstwo. Zagłębiając się nieco bardziej, kursy to nie tylko i nie tyle szanse na wygraną konkretnego rywala czy klubu, ale także kursy na to, ilu graczy postawi na dany wynik. Innymi słowy, kursy są ustalane przez firmy bukmacherskie na ich korzyść, więc kursy nie zawsze są zgodne z rzeczywistym układem sił w meczu sportowym. Aby znaleźć najlepsze kursy, należy sięgnąć po ranking bukmacherów i porównać różne firmy pod różnymi kątami.

W praktyce najlepsze strony bukmacherskie wykorzystują tylko trzy najpopularniejsze rodzaje prezentacji kursów: wariant angielski, europejski i amerykański. Podobieństwa i różnice, a także zalety i wady zostaną omówione w tym artykule.

Kursy angielskie/brytyjskie

Uważa się, że miejscem narodzin zakładów bukmacherskich jako samodzielnych firm specjalizujących się w zakładach o „wielkości przemysłowej” jest Anglia. To ma sens, że ten kraj dał światu zakładów także swój własny rodzaj kursów. Brytyjskie kursy pozostają do dziś niezwykle popularne, w czym duża zasługa brytyjskich instytucji hazardowych, wiernych tradycji swoich przodków.

Prawie wszyscy współcześni brytyjscy bukmacherzy oferują domyślnie kursy angielskie. Kursy angielskie mają format notacji ułamkowej, np. 20/4. Notowanie to pokazuje stosunek kwoty wygranej netto do wielkości zakładu. To znaczy, że z zakładem o wartości 4 PLN, Twoja wygrana netto (minus kwota zakładu) wyniosłaby 20 PLN.

Jak obliczyć ten kurs? Angielskie notowanie 20/4 jest zbliżone do naszego zwykłego kursu 6,0. Aby przeliczyć angielski kurs w tradycyjnej dla nas formie dziesiętnej, należy liczbę w liczniku ułamka podzielić przez liczbę w mianowniku, a następnie do otrzymanej liczby dodać jeden.

Przeliczenie kursu brytyjskiego na europejski następuje według wzoru poniżej:

  • ke = kb +1, gdzie ke to współczynnik europejski, a kb to współczynnik brytyjski.

Przykład: 20/4 = 20 : 4 + 1 = 6.

Jak odczytać kursy brytyjskie

Kurs frakcyjny (brytyjski) to stosunek kwoty potencjalnego zysku netto (licznik) do kwoty, którą trzeba postawić, aby ten zysk osiągnąć (mianownik). Zapisuje się ją w postaci ułamka zwykłego: 1/5, 5/3 itd.

Na przykład z zakładu o kursie 1/5 za każde 5 PLN otrzymamy 1 PLN wygranej netto. Jeśli postawimy 500 PLN, to w przypadku przejścia zakładu wygramy 100 PLN netto. A kurs ułamkowy 5/3 mówi obstawiającemu, że za każde postawione 3 PLN otrzyma 5 PLN zysku netto, jeśli zakład wygra.

Kursy europejskie

Kursy europejskie powstały w momencie, gdy biznes bukmacherski zaczął stopniowo przenosić się z Wielkiej Brytanii do sąsiedniej Francji, skąd następnie w błyskawicznym tempie rozprzestrzenił się na całą Europę Zachodnią. Początkowo w krajach Europy Zachodniej działali tylko brytyjscy bukmacherzy. Z biegiem czasu Brytyjczycy zaczęli mieć godnych konkurentów w obliczu francuskich i niemieckich zakładów hazardowych.

Większość nowych biur uznała obliczenia z kursami angielskimi za zbyt skomplikowane. W ten sposób powstał znany nam współczynnik europejski lub, jak się go również nazywa, kurs dziesiętny. Obecnie kursy europejskie są obowiązkowo (choć nie zawsze domyślnie) prezentowane we wszystkich bez wyjątku zakładach bukmacherskich na świecie, a w wielu z nich jest to kurs jedyny. Kursy europejskie zapisywane są w formie dziesiętnej — są to tradycyjne wartości 2,0; 4,3 itd. Prawie każdy legalny bukmacher w Polsce oferuje graczom ten typ kursów.

Jak odczytać kursy europejskie

Kursy europejskie zapisuje się jako liczbę całkowitą z kropką, np. 1.50, 2.15, 3.00. Pokazuje on, o ile wzrośnie Twój zakład w przypadku powodzenia. Aby obliczyć, ile dostaniemy w przypadku sukcesu, wystarczy pomnożyć stawkę przez kurs. Nie ma tu wartości dodatnich i ujemnych, w przeciwieństwie do amerykańskiego formatu, wszystko jest bardzo proste.

Na przykład, przy zakładzie o wartości 1000 PLN po kursie 1,91, potencjalna wypłata wyniesie 1910 PLN (wypłata netto wyniesie 910 PLN).

Kursy amerykańskie

Najrzadziej spotykane i najtrudniejsze do uchwycenia są odyńce amerykańskie, które urodziły się w Stanach Zjednoczonych kilka lat po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości.

Amerykańskie kursy dość szybko zakorzeniły się w lokalnych salonach gier. Głównym wyróżnikiem kursów amerykańskich jest obecność znaku „+” lub „-” przed liczbą liczbową. Ten znak pozwala określić, która drużyna jest faworytem. Znak „-” jest znakiem statusu ulubionego.

Jak odczytać kursy amerykańskie

Spróbujmy zorientować się w kursach amerykańskich i obliczyć kursy według wzoru:

  • ke = 100 / (-kam) +1, gdzie ke to kurs europejski, a kam to minus amerykański.

Przyjmijmy współczynnik jako -105. Z tego notowania wynika, że trzeba postawić 105 PLN, aby uzyskać zysk netto w wysokości 100 PLN. Analogiem tego kursu w systemie europejskim jest 1,95.

100:105+1=1,95

Przyjrzyjmy się teraz przykładowi dodatniego kursu, który oblicza się za pomocą wzoru:

  • ke = 100 / kam +1, gdzie ke to kurs europejski, a kam to kurs amerykański plus.

Powiedzmy, że chcemy postawić na kurs +110 – oznacza to, że musimy postawić 100 PLN, aby uzyskać zysk w wysokości 110 PLN.

Kursy Hongkong

Jak wskazuje sama nazwa, ten rodzaj kursów na zakłady sportowe jest najbardziej popularny w Hongkongu. Jednak wielu firm bukmacherskich oferuje je także w innych krajach, gdyż typerzy łatwo odczytują tego typu kursy.

Jak działają ten kursy Hongkong? Są one podobne do poprzedniego formatu europejskiego w tym, że są wyświetlane w formie dziesiętnej. Jest jednak ważna różnica: kursy hongkońskie pokazują graczom wygraną netto, której mogą one się spodziewać w przypadku wygrania stawki.

Kurdy indonezyjskie

Indonezyjskie współczynniki wyglądają podobnie do standardowych współczynników dziesiętnych. Jednak ten typ czerpie inspirację z amerykańskiego formatu, ponieważ ma wartość dodatnią („+”) lub ujemną („-„).

Jeśli współczynnik jest wyświetlany ze znakiem „+”, pokazuje zysk netto przy zakładzie o wartości 1 PLN. Podobnie jest z kursem amerykańskim z tą różnicą, że kurs amerykański wskazuje na zwrot 100 PLN, a indonezyjski na zwrot 1 PLN. Jeśli gracz widzi „-„, może zrozumieć, ile musi postawić, aby uzyskać zysk w wysokości 1 PLN.

Kursy malezyjskie

W przeciwieństwie do Indonezji system malezyjski działa jak lustro modelu amerykańskiego. Bukmacherzy określają kursy ze znakiem minus lub plus i przedstawiają je w postaci ułamka dziesiętnego (np. -0,29 lub +1,0). Wartość ze znakiem ujemnym pokazuje, ile jednostek pieniężnych trzeba postawić, aby wygrać 1 PLN. 

Przykład: kurs malezyjski (-0,7) mówi, że przy zakładzie o wartości 0,7 jednostki, wygrana netto wyniesie 1,4 jednostki. Malezyjski kurs dodatni (+0,5) mówiłby, że przy zakładzie o wartości jednej jednostki, wygrana netto wyniesie 0,5 jednostki.

Wniosek

Kurs to najważniejsza wartość u wszystkich bukmacherów. Możesz użyć modelu kursów dziesiętnych (europejskich), amerykańskich lub ułamkowych (brytyjskich), w zależności od tego, co wolisz. Legalni bukmacherzy 2022 oferują graczom wszystkie te rodzaje kursów. Dzięki kursom możesz obliczyć potencjalny zysk z każdego zakładu. Kursy mogą się zmieniać, więc bądźcie tego świadomi. Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo (w ocenie bukmachera), że zakład przejdzie.

5 / 5. Ocen: 1

Bukmacherzy dla polaków

Bonus bez depozytu

spot_img

Najlepsi bukmacherzy