wtorek, 26 września, 2023

Jak powstają kursy bukmacherskie? Valuebet, marża i rodzaje kursów

Jesteśmy niemal pewni, że znaczna część z Was wielokrotnie zadawała sobie pytanie, dlaczego konkretne zdarzenie jest opatrzone takim, a nie innym kursem bukmacherskim. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo długa i złożona. Chcecie ją poznać? No to zapraszamy do lektury naszego tekstu.

kursy bukmacherskie jak powstają
Jak powstają kursy bukmacherskie? Valuebet, marża i rodzaje kursów

Czym jest kurs bukmacherski?

Wstęp do tego niezwykle istotnego artykułu należy oczywiście rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia, które jest tym razem głównym tematem naszych rozważań. Kurs bukmacherski to szacunkowe określenie wartości wystąpienia danego zdarzenia.

Niski kurs podpowiada, iż prawdopodobieństwo konkretnego wyniku jest dość spore, a wysoki, że zdecydowanie niskie.

Aby kursy bukmacherskie były dla gracza jak najbardziej czytelne, przyjęło się przedstawiać je w formie liczbowej. Ułatwia to także określenie potencjalnej wygranej, gdyż wystarczy wtedy tylko pomnożyć stawkę przez kurs. 

Rodzaje kursów bukmacherskich

Na polskim rynku zakładów wzajemnych powszechnie stosuje się wyłącznie kursy dziesiętne. Nie oznacza to jednak, że w takim formacie występują one także w innych miejscach na świecie. Kupony bukmacherskie, można obstawiać w różnych systemach.

Pośród pozostałych formatów przedstawiania szans na wystąpienie danego zdarzenia możemy zatem wyróżnić m. in.:

  • kursy w formacie brytyjskim (2/4, 3/2)
  • kursy w formacie amerykańskim (-150, +150)
  • kursy w formacie malezyjskim (0.50, -0.4)
  • kursy w formacje indonezyjskim (0.40, 2.5)
  • kursy w formacie Hong Kong (-3.50, 2.5)
Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Graczowi zakładającemu się o rezultat spotkania z bukmacherem (lista najlepszych bukmacherów) świadczącymi swoje usługi w Polsce wystarczy jednak wyłącznie znajomość systemu dziesiętnego. 

Kto tworzy kurs bukmacherski?

O wiele istotniejsze jest jednak poznanie mechanizmów powstawania takiego kursu. Czy mówi Wam coś nazwa oddsmaker? W wolnym tłumaczeniu jest to osoba odpowiedzialna za ustalanie kursów. 

Zazwyczaj wiedza takiego człowieka jest mocno ukierunkowana w stronę jednej dyscypliny. Do jego głównych zadań należy przede wszystkim wyznaczanie takich kursów, które będą zarówno opłacalne dla bukmachera, jak i atrakcyjne dla grającego.

Ustalenie kursu nie odbywa się oczywiście „ręcznie”. Z pomocą przychodzą bowiem specjalistyczne programy komputerowe, biorące pod uwagę niezliczoną ilość danych. Mowa tu m.in. o:

  • historii bezpośrednich spotkań
  • aktualnej formie
  • sytuacji kadrowej

Ostateczna decyzja co do wysokości kursu należy jednak do samego oddsmakera. Takie stanowisko jest więc obarczone sporą odpowiedzialnością. 

Kurs bukmacherski – jak powstaje?

Czy możemy poznać procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia znając wyłącznie jego kurs? Ależ oczywiście, że tak! Wystarczy tylko posłużyć się stosownym wzorem:

1 / kurs dziesiętny x 100 = prawdopodobieństwo

Przyjmijmy, że bukmacher Fuksiarz zamieścił w swojej ofercie zakłady na finał Ligi Mistrzów. Oto jak prezentują się w tej chwili kursy na triumf każdej z ekip:

superbet online bonusy na start
Nowe bonusy na start dla nowych graczy w Superbet Polska

Liverpool – 2.12

remis – 3.50

Real Madryt – 3.25

Użycie powyższego wzoru pozwoliło nam poznać procentowe szanse na zwycięstwo Liverpoolu (1/2.12 x 100=47%), remis (1/3.50×100=28) oraz ewentualną wygraną Królewskich (1/3.25 x 100=30%)

Marża bukmacherska

Zastanawiacie się zapewne, dlaczego zsumowanie wszystkich tych wartości nie daje tym razem 100%. Tak się składa, że wszystko poza tą wartością to marża, a więc nic innego jak czysty zarobek firmy oferującej zakłady wzajemne.

Fuksiarz Polski bukmacher onlineBonus
Cashback bez limitu500 PLN
Zakład bez ryzyka500 PLN bez obrotu
Mega Kursy BoostTAK
Early-PayoutTAK
Rejestracjawww.Fuksiarz.pl
Nowa oferta bonusów Polskiego bukmachera Fuksiarz

Wysokość takiej marży zależy oczywiście od samego bukmachera. Jedni oferują nieco niższą np. na rozgrywki Premier League, a inni podwyższają ją np. na potrzeby konkretnego wydarzenia. Cel jest zawsze jeden i ten sam – stworzenie pozorów, iż to dobro gracza jest najważniejsze. Tego jaka jest prawda tłumaczyć chyba zbytnio nie musimy.

Valuebet – błąd może zdarzyć się każdemu

Człowiek nie jest istotą nieomylną. Czasem w poczynaniach oddsmakerów może przytrafić się więc mniejszy bądź też nieco większy błąd. O ile zaniżone kursy nie powinny raczej interesować obstawiającego, o tyle te zawyżone są często doskonałą okazją na zwiększenie stanu konta. 

W jaki sposób dowiedzieć się, że dany kurs jest zaniżony bądź też zawyżony? Tu z pomocą po raz kolejny przychodzi stosowny wzór:

p x k = value

p – oszacowany przez Was procent podzielony przez 100

k – kurs wydarzenia ustalony przez bukmachera

Przykładowo, gdy legalny bukmacher ocenił, iż prawdopodobieństwo wygranej Realu wynosi dokładnie 30%, a Waszym zdaniem jest to 40% lub więcej, to taki zakład można jak najbardziej określić jako valubet (40/100 x 3.25 = 1.3). 

Betfan kod promocyjny na bonus
Polski bukmacher Betfan – Kod promocyjny na bonus

Podsumowanie

Nabycie stosownej wiedzy podczas przygody z obstawianiem zakładów wzajemnych to kwestia niezwykle istotna. Ciężko bowiem wyobrazić sobie korzystanie z usług bukmachera w sytuacji, gdy nie ma się pojęcia o podstawowych pojęciach występujących w tej branży.

W niniejszym artykule postaraliśmy się przybliżyć Wam pojęcie kursu bukmacherskiego, a także jak powstaje i kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za jego stworzenie.

Chcecie kolejnych takich artykułów? Nie martwcie się. Już niebawem się pojawią i obiecujemy z ręką na sercu, że będą równie ciekawe. Do następnego!

FAQ

Czym jest kurs bukmacherski?

Kursy bukmacherskie to szacunkowe określenie wartości wystąpienia konkretnego zdarzenia.

Czy kursy bukmacherskie tworzy człowiek?

Co do zasady tak, choć robi to z dużą pomocą specjalistycznych programów komputerowych.

Jakie kupony są popularne w Polsce?

Polscy typerzy najczęściej obstawiają single, czyli zakłady z jednym meczem na kuponie.

Czy poker online jest w Polsce legalny?

Legalnie można obstawiać poker online u bukmacherów: STS, Fortuna, Superbet i i kilku innych.

5 / 5. Ocen: 4

Bukmacherzy dla polaków

Bonus bez depozytu

spot_img

Najlepsi bukmacherzy